Κυρίαρχος ο Πόρος, 2-0 την Τριτωνία!

Σπουδαία νίκη πέτυχε η ομάδα του Πόρου επί της Τριτωνίας για την 18η αγωνιστική της Α1 ΕΠΣΗ, με 2-0.

Οι γηπεδούχοι μπήκαν πολύ δυνατά στο παιχνίδι, δείχνοντας τις διαθέσεις τους από νωρίς, καθώς με τον Μεταξάκη στο 8ο λεπτό άνοιξαν το σκορ για το 1-0.

Οι παίκτες του Πόρου συνέχισαν να κυριαρχούν στο παιχνίδι, έχοντας σημαντικές στιγμές με τον Καστελλιανάκη για να διπλασιάσουν τα τέρματα τους, με το αποτέλεσμα του ημιχρόνου να είναι στο 1-0.

Στην επανάληψη, οι γηπεδούχοι καθάρισαν την αναμέτρηση στο 64′ με τον Μαγκουφάκη να κάνει το 2-0, αποτέλεσμα που δεν άλλαξε μέχρι το τέλος το αγώνα.

Με αυτή τη νίκη ο Πόρος “πάτησε” στην δεύτερη θέση του βαθμολογικού πίνακα, και περιμένει το αυριανό ματς μεταξύ του ΠΑΝΟΜ και του ΠΑΟΚ για να δει αν θα συνεχίσει να βρίσκεται πίσω από τον Ζαρό.

Από την άλλη η Τριτωνία παραμένει στην 10η θέση και τους 21 βαθμούς.

Στα αξιοσημείωτα του παιχνιδιού είναι η ένταση που δημιουργήθηκε στο 27ο λεπτό, αλλά και το ντεπούτο του Ξηρού με την φανέλα του Πόρου.

Το film του παιχνιδιού:

Τελικό αποτέλεσμα στο παιχνίδι, 2-0 για την ομάδα του Πόρου.

80′ Κεφαλιά του Μάρκου, εντυπωσιακή απόκρουση του Πουλάκη, με τον Πολυχρονάκη να μην μπορεί στην επαναφορά να σκοράρει.

64′ Γκολ για τον Πόρο. Ωραία μπαλιά τρύπα του Καστελλιανάκη στην πλάτη της άμυνας, ο Μεταξάκης γύρισε όμορφα στη μικρή περιοχή και ο Μαγκουφάκης πλάσαρε σε κενό τέρμα για το 2-0.

63′ Σουτ Φτυλακη μπλόκαρε ο Ζαφείρης. Πρώτη καλή στιγμή για την Τριτωνία.

56′ Κεφαλιά Πολυχρονάκη, πάνω από την εστία η μπάλα.

53′ Μονοκόματο σουτ του Καστελλιανάκη μέσα από την περιοχή ψηλά άουτ η μπάλα.

46′ Σέντρα στην επανάληψη.

Τέλος του πρώτου μέρους, με τον Πόρο να είναι κυρίαρχος του παιχνιδιού.

45′ Σουτ δυνατό του Μεταξάκη έξω από την περιοχή λίγο πάνω απο τα δοκάρια η μπάλα.

43′ Αδύναμο πλασέ του Μεταξάκη μέσα από την περιοχή, μπλόκαρε ο Πουλάκης.

39′ Εκτέλεση φάουλ του Μεταξάκη, δύσκολη απόκρουση του Πουλάκη.

Έχει πέσει ο ρυθμός του παιχνιδιού μετά την διακοπή.

35′ Σουτ Καστελλιανάκη έξω απο την περιοχή, η μπάλα ψηλά έξω.

Συνεχίζεται το παιχνίδι κανονικά μετά από μια μικρή διακοπή.

Ένταση στις κερκίδες και διακοπή στον αγώνα, καθώς υπήρξε ρήψη μπουκαλιού στον αγωνιστικό χώρο. Φαίνεται πως υπήρξε λεκτική ανταπαράθεση του πάγκου της Τριτωνίας με την κερκίδα.

26′ Όμορφη μπαλιά του Σκούφου στην πλάτη της άμυνας, ο Καστελλιανάκης έκανε κακό τελείωμα και μπλόκαρε ο Πουλάκης.

25′ Έκτελεση φάουλ του Καστελλιανάκη, κεφαλιά του Πολυχρονάκη, έξω από την εστία η μπάλα.

20′ Κλείσαμε το πρώτο 20λεπτο με τον Πόρο να πατάει καλύτερα και την Τριτωνία να μην μπορεί να απειλήσει.

10′ Κεφαλιά του Πολυχρονάκη μετά από το κόρνερ του Σκούφου, μπλοκάρε ο Πουλάκης.

8′ Γκολ για τον Πόρο. Ο Μεταξάκης βγήκε στην πλάτη της άμυνας, πρόλαβε τον τερματοφύλακα και με τσίμπημα στην μπάλα έκανε το 1-0.

Ρόλο αναμένεται να παίξει και ο δυνατός άνεμος, που στο πρώτο μέρος ευνοεί τους φιλοξενούμενους.

5′ Δυνατο σουτ Καστελλιανάκη απο τα 30 μέτρα, δύσκολη απόκρουση από τον Πουλάκη.

1′ Σέντρα στο παιχνίδι.